Saturday, August 27, 2011

Marinescu, primul podium din carieră în Formula 2!

Mihai Marinescu a obţinut primul podium din carieră în Formula 2, după ce a terminat pe locul trei cursa de sâmbătă de pe circuitul Red Bull Ring din Austria.

Mihai Marinescu şi-a trecut sâmbătă în cont cea mai bună performanţă de la debutul în Formula 2 în 2010. Braşoveanul în vârstă de 22 de ani a urcat pe ultima treaptă a podiumului în prima cursă de pe circuitul Red Bull Ring din Austria, contând pentru a şasea etapă a sezonului.

Rezultatul a venit pe fondul locului patru obţinut în calificările din această dimineaţă, urmat de un start bun în care a reuşit să urce o pizitie. În ultimele 10 dintre cele 25 de tururi ale cursei, Marinescu a fost atacat insistent de Alex Brundle, însă a rezistat şi a trecut linia de sosire pe locul trei.

În urma rezultatului, el a câştigat 15 puncte şi a urcat pe poziţia a opta în clasamentul general cu 73 de puncte.

A doua manşă a etapei de pe Red Bull Ring va avea loc duminica după următorul program:

Pentru Marinescu urmează cele două sesiuni de calificări şi curse, care vor avea loc sâmbăta şi duminica după următorul program: