Sunday, August 28, 2011

Vettel a câştigat Marele Premiu al Belgiei!

Sebastian Vettel a câştigat la Spa-Francorchamps la capătul unei curse spectaculoase în care Mark Webber şi Jenson Button au completat podiumul. Michael Schumacher a terminat pe locul 5.

Speculaţiile privind slăbiciunile celor de la Red Bull Racing pe circuitul de la Spa-Francorchamps au fost spulberate de Sebastian Vettel şi Mark Webber, care au realizat o dublă esenţială în lupta pentru cele două titluri mondiale.

Chiar dacă a pierdut prima poziţie după primele viraje ale cursei după ce a plecat din pole position, Vettel a revenit în frunte în turul 14 şi a avut inspiraţia de a intra la boxe în momentul în care Safety Car-ul a intervenit pe circuit, pentru ca ulterior să-i depăşească pe Webber şi Alonso în drumul spre cea de-a saptea victorie din acest sezon.

Finalul cursei a fost animat de revenirea lui Webber în lupta pentru victorie. Pilotul echipei Red Bull Racing a ratat complet startul şi a coborât până pe locul 8, însă o strategie inspirată cu pneuri medium în al doilea stint l-a ajutat să revină în top, nu înainte de a-l depăşi spaectaculos pe Alonso în celebrul viraj Eau Rouge. Australianul a urcat pe locul doi după ce l-a depăşit din nou pe Alonso în turul 37, însă nu a avut timp pentru a iniţia un atac la victorie asupra coechipierului său.

Podiumul a fost completat de Button care, chiar dacă a plecat doar de pe locul 13, a avut o revenire spectaculoasă în a doua treime a cursei, când i-a depăşit succesiv pe Schumacher, Sutil, Massa şi Rosberg într-un interval de numai cinci tururi.

La polul opus, coechipierul său Lewis Hamilton a încheiat cursă după numai 14 tururi. După intrarea la boxe din turul 14, el a intrat pe circuit pe locul 5 în spatele lui Kobayashi şi l-a depăşit imediat, însă japonezul a revenit şi s-a poziţionat pe trasa ideală. Hamilton a încercat să intre pe traiectoria respectivă şi cei doi s-au acroşat, britanicul fiind nevoit să abandoneze din cauza defecţiunilor la monopostul McLaren. În urma abandonului, şansele sale la titlul mondial au scăzut dramatic, în timp pilotul Sauber a fost capabil să continue cursa.

Alonso a terminat pe locul patru după o cursă în care a fost implicat în numeroase dueluri cu Hamilton şi Webber, însă surpriza plăcută a după-amiezii a fost reprezentată de Michael Schumacher.

La aniversarea a 20 de ani de la debutul în Formula 1, septuplul campion mondial a plecat doar de pe locul 24, însă a câştigat nu mai puţin de 11 poziţii în primele două tururi, iar treptat a urcat în pluton până pe locul 9. Din acest punct, misiunea germanului a devenit mai dificilă, însă cu ultimele eforturi a trecut, printre alţii, de Sutil şi coechipierul său Nico Rosberg pentru a obţine locul cinci. În spatele său s-a poziţionat conaţionalul său de la Mercedes GP, care a fost lider în primele tururi după un start spectaculos de pe 5.

Celelalte puncte de duminică au fost trecute în contul lui Adrian Sutil (Force India), Felipe Massa (Ferrari), Vitaly Petrov (Renault) şi Pastor Maldonado (Williams).

După ce sâmbătă obţinuseră cele mai bune rezultate din cariera, Jaime Alguersuari şi Bruno Senna şi-au ruinat cursa în primul viraj. Pilotul echipei Renault a frânat prea târziu pe interiorul primului viraj şi nu l-a mai putut evita pe rivalul său de la Toro Rosso, care a fost nevoit să abandoneze. Senna a putut continua cursa, a primit o penalizare de tip drive-through, însă a terminat doar pe locul 13. Pe lângă Hamilton şi Alguersuari, Sergio Perez (Sauber), Daniel Ricciardo (Hispania) şi Sebastien Buemi (Toro Rosso) s-au retras de asemenea prematur la boxe.

Webber a stabilit cel mai bun timp în cursa pe turul de circuit, după ce a fost cronometrat cu 1:49.883 în turul 33.