Sunday, August 28, 2011

Un nou podium pentru Mihai Marinescu în Formula 2!

Mihai Marinescu a obţinut al doilea podium în acest weekend după ce a terminat pe locul trei cursa de duminică de Formula 2 de pe circuitul Red Bull Ring.

Mihai Marinescu a repetat la indigo prestaţia foarte bună de sâmbătă şi în a doua manşă a etapei de Formula 2 de pe circuitul Red Bull Ring din Austria, care până în 2003 a găzduit curse în Marele Circ.

Braşoveanul în vârstă de 22 de ani a obţinut locul patru în calificările de dimineaţă desfăşurate la numai 10 grade Celsius, iar cursa s-a desfăşurat după acelaşi tipar: în primele tururi, el l-a depăşit în virajul 2 pe Christopher Zanella, liderul clasamentului general, şi nu a mai cedat poziţia a treia pană la final. Românul a avut parte de o cursă mult mai liniştită decât cea de sâmbătă, când a avut emoţii până în ultimul tur.

În urma performanţei sale, Marinescu a acumulat 88 de puncte şi şi-a consolidat poziţia a opta în clasamentul general înaintea etapei de la Monza, care va avea loc în perioada 30 septembrie - 2 octombrie.