Sunday, June 26, 2011

Marinescu, locul 5 în a doua cursă de la Spa

Mihai Marinescu a terminat pe locul cinci a doua cursă de Formula 2 de la Spa-Francorchamps, deşi a plecat doar de pe locul 12 al grilei de start.

Mihai Marinescu a încheiat într-o notă pozitivă etapa de Formula 2 desfăşurată în acest weekend pe circuitul Spa-Francorchamps din Belgia. După locul 8 reuşit în cursa de sâmbătă, braşoveanul în vârstă de 22 de ani a obţinut doar locul 12 în calificările pentru cursa de duminică.

Cu toate acestea, la fel ca în prima cursă, romanul a progresat constant în pluton şi a terminat pe locul cinci, după ce l-a depăşit cu un ultim efort pe britanicul Jack Clarke.

În urma acestui rezultat, Marinescu şi-a trecut în cont alte 10 puncte şi a ajuns la cota 46 de puncte, cu ajutorul cărora ocupa locul 7 în clasamentul general.