Sunday, July 24, 2011

F2: Marinescu a abandonat în prima cursă de la Brands Hatch

Mihai Marinescu a abandonat în primul tur al cursei de Formula 2 de la Brands Hatch în urma unui carambol cu alţi trei piloţi.

Pilotul român Mihai Marinescu a fost lovit de ghinion în etapa de Formula 2 de pe circuitul Brands Hatch din Marea Britanie desfăşurata sâmbătă.

În ciuda unui loc şase obţinut în calificări, el a fost nevoit să plece în cursă doar de pe locul nouă din cauza faptului că a ignorat steagurile roşii în ultima sesiune de antrenamente de vineri. Plecat din mijlocul pltonului, braşoveanul în vârstă de 22 de ani a fost implicat într-un accident colectiv cu King, Snoeks, Lariche în primul tur în virajul Graham Hill şi a fost nevoit să abandoneze.

El speră să-şi ia revanşa duminică în cea de-a doua manşă, programată la ora 12:00 (calificări) şi 16:35 (cursa).